EPS چیست؟

نویسنده :راضیه بهجتی مهربانی
انتشار :1402/11/18
زمان مطالعه :10 دقیقه
دسته‌بندی :آموزش بورس
EPS چیست؟
مفهوم EPS در بورس چیست؟
کلمه  EPS مخفف عبارت Earnings Per Share است که به معنی درآمد هر سهم می‌باشد. وقتی که شما کل درآمد (سود پس از کسر مالیات) یک شرکت در پایان سال (سال مالی) را بر تعداد سهام آن شرکت تقسیم کنید در واقع EPS آن شرکت را محاسبه کرده‌اید. به زبان ساده‌تر‌، EPSیک شرکت میزان سودی است که شرکت به ازای هر یک سهم به دست می‌آورد.
برای مثال اگر درآمد خالص یک شرکت برابر با 2،000،000،000 ریال باشد و این شرکت 2،000،000 سهم داشته باشد. سود خالص هر سهم برابر با 1000 ریال می‌شود.
انواع EPS
سود هر سهم یا EPS به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. به عبارتی سه نوع EPS وجود دارد که هر کدام مفهومی متفاوت دارند.
EPS تحقق‌ یافته
در آخر سال مالی شرکت، مدیران و حسابداران در مجمع عمومی شرکت دور هم گرد آمده و با محاسبه درآمد و هزینه‌های شرکت، سود خالص شرکت را بدست می‌آورند که به این مقدار، سود EPS تحقق‌یافته می‌گویند. EPS تحقق یافته اهمیت زیادی برای سرمایه‌گذاران و تحلیلگران دارد و در نسبت P/E معمولا از همین EPS استفاده می‌شود؛ به این دلیل که نشان دهنده چیزی است که در واقعیت اتفاق افتاده است. اثر EPS تحقق یافته در قیمت سهام لحاظ شده است و دقیقا به همین دلیل مورد توجه سرمایه‌گذاران است.

EPS تعدیل شده
مقدار EPS باید در صورت‌های سود و زیان شرکت که به صورت دوره‌ای ارائه می‌شود، گزارش شود. شرایط اقتصادی، سیاسی و … می‌تواند سود محقق شده دوره را با تغییر مواجه کند. سود هر سهم از شرکت که در هر دوره با تغییرات جدید محاسبه شده است، EPS تعدیل شده نامیده می‌شود. نزدیک شدن به انتهای سال مالی شرکت مقدار EPS تعدیلی را به سود تحققی هر سهم نزدیک می‌کند. در این شرایط داده‌های واقعی بیشتر، برآورد EPS را ساده‌تر می‌کند.

EPS پیش‌بینی شده
EPS پیش‌بینی‌ شده یا درآمد پیش‌بینی‌ شده هر سهم، مقدار سودی است که یک شرکت در ابتدای سال مالی خود پیش‌بینی می‌کند در انتهای همان سال مالی به آن برسد. شرکت‌های بورسی هر ساله موظف هستند که قبل از شروع سال مالی جدید یک پیش‌بینی از عملکرد مالی خود را به بورس ارائه کنند که در آن پیش‌بینی، براساس عملکرد گذشته شرکت و همچنین نظر مدیران و کارشناسان شرکت یک EPS برای سال مالی پیش رو پیش‌بینی می‌کنند. به این EPS به اصطلاح EPS پیش‌بینی‌ شده گفته می‌شود و همانطور که از نامش پیداست یک پیش‌بینی است که هنوز محقق نشده است.
 
کاربرد EPS در تحلیل سهام
تحلیلگران معمولاً EPS دو شرکت که در یک صنعت قرار دارند را با یکدیگر مقایسه می‌کنند تا عملکرد شرکت موردنظر خود را با دیگر شرکت‌های هم‌گروه آن مقایسه کنند. اگرچه برخی از شرکت‌ها، EPS خود را جهت رشد کسب‌وکارشان مجدداً سرمایه‌گذاری می‌کنند، با این‌ حال، هنوز هم EPS به‌عنوان یک شاخص مهم در تعیین سودآوری شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شود.

EPS بالا خوب است یا پایین؟
هر چه EPS یک شرکت بالاتر باشد، نشان‌دهنده سودآوری بالاتر آن برای سهامدارانش است در واقع، بالاتر بودن EPS، این مفهوم را میرساند که شرکت به‌اندازه کافی سودآور است تا به سهامدارانش DPS بیشتری بپردازد.
مطالب مرتبط